Sensem naszej działalności jest praca na rzecz miejscowej społeczności, jej rozwoju i zapewnienia jak najlepszej, bogatej oferty spędzania wolnego czasu. Program POK jest na bieżąco dostosowywany do zmieniających się oczekiwań mieszkańców Maczek, instytucja rozwija się i modyfikuje stając się stałym elementem życia społecznego tej niewielkiej dzielnicy. Prowadzimy działalność kulturalną i popularyzatorską poprzez organizację i prezentację różnych form twórczości artystycznej wynikających z potrzeb środowiska z rozszerzeniem o działalność sportowo – rekreacyjną. Ważnym elementem w programie edukacji kulturalnej jest prowadzona edukacja regionalna oraz rozwijanie i doskonalenie zdolności i zainteresowań dzieci i młodzieży na niwie artystycznej, manualnej i sportowej.

Dysponujemy sześciostanowiskową nowoczesną pracownią komputerową w której organizowane są multimedialne turnieje gier komputerowych - MKM Gaming - projekt realizujący i popularyzujący e-sport, będący rywalizacją w obrębie gier komputerowych, realizowaną zarówno w formie luźniej, rekreacyjnej, jak i w postaci zorganizowanych turniejów i konkursów.

Ogromne znaczenie w działalności POK Maczki ma również aktywizacja ruchowa dzieci i młodzieży. POK Maczki organizuje szereg imprez o charakterze sportowym i rekreacyjnym, m.in.: Bieg Przełajowy o Puchar Dyrektora POK, rozgrywki w bilard, tenis stołowy, piłkę siatkową, unihokeja, kości i petankę, rajdy rowerowe oraz piesze wycieczki po okolicy, natomiast dla fanów sportów umysłowych prowadzimy sekcje oraz organizujemy cykliczny turniej szachowy "Cztery pory roku”, Otwarte Mistrzostwa Sosnowca w Scrabble oraz turnieje gier planszowych. W ofercie POK Maczki znajdują się również spektakle profilaktyczne i przedstawienia teatralne dla dzieci i młodzieży, imprezy okolicznościowe, konkursy, koncerty kabaretowe i muzyczne.

Historia Klubu

POK Maczki prowadzi działalność od 1990 roku, w oparciu o Statut i Regulamin organizacyjny. Organizatorem POK jest Gmina Sosnowiec. Do września 2009 roku zarządzany był przez Panią Jadwigę Kobyłkę, a obecnie dyrektorem instytucji jest Pani Agnieszka Kozińska.

swietlicaSiedziba POK mieści się w budynku wybudowanym w latach 40-tych ubiegłego wieku. Budynek POK „Maczki” został zbudowany w czynie społecznym przez pracowników Państwowych Zakładów Wodociągowych w roku 1947 i działał pod nazwą Świetlica Osiedlowa. Do roku 1955 budynek służył do organizowania zabaw oraz zebrań pracowniczych. W latach 1955-1959 Zakłady Wodociągowe prowadziły działalność kulturalno-oświatową zawiązując szereg kółek zainteresowań oraz organizując imprezy kulturalne. W roku 1959 zawieszono w/w działalność,
a udostępniono dla społeczeństwa kino „Mewa”.

W roku 1964 Zakłady Wodociągowe przekazały obiekt Wydziałowi Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Będzinie. Od tego czasu datuje się ponowną działalność kulturalno- oświatową w Świetlicy Osiedlowej dla społeczeństwa Maczek i okolicznych dzielnic. Po przyłączeniu Maczek do Sosnowca i przejęciu przez Miasto budynku w 1975r. działalność kulturalną prowadzono do lat 80-tych do momentu oddania budynku do kapitalnego remontu, który trwał do roku 1990. Od tego momentu datuje się działalność POK Maczki początkowo jako Świetlica Osiedlowa, następnie Klub Osiedlowy, a od roku 2004 jako Miejski Klub „Maczki” w Sosnowcu. Z końcem marca 2023 roku w efekcie połączenia Miejskiego Klubu "Maczki" i Domu Kultury Kazimierz działamy pod nazwą Przystanek Otwartej Kultury. Przez 20 lat działalności przeprowadzono szereg remontów i modernizacji mających na celu podniesienie standardu i estetyki placówki.

Przystanek Otwartej Kultury Maczki

ul. Krakowska 26, 41-217 Sosnowiec
tel: 32 294 81 28
mail: biuro(małpa)klubmaczki.pl
NIP: 644 28 80 685

Godziny otwarcia:
11:00 - 19:00
biuro czynne od 8:30